Joalis » Vzdelávanie » Informácie o krmivách
Joalis

Informácie o krmivách

Tieto stránky o veterinárnych preparátoch Joalis Animal slúžia ľudom, ktorí sa na zdravotný stav svojho zvieraťa pozerajú možno trochu sofistikovanejšie. Nech ste už sa o týchto stránkach dozvedeli akokoľvek, veríme, že Vašim cieľom je mať zdravého štvornožca, bez toho, aby sa zasahovalo do jeho prirodzeného prostredia a cesta k zlepšeniu jeho zdravotného stavu bola čo najšetrnejšia a pritom účinná. K tomu slúžia naše veterinárne preparáty, ktorých zloženie je ojedinelé nielen v Českej republike, ale aj vo svete.

Zo skúsenosti vieme, že tí, ktorí sa vydali na cestu ozajstného riešenia a zlepšenia svojho zdravotného stavu, majú snahu zlepšiť aj svoj postoj k sebe a okoliu. Preto väčšinou siahnu po komplexnej zmene. Zmení sa ich jedálníček, začnú športovať, chodia viac do prírody. Vyberajú si kvalitnejšie potraviny.

V oblasti zdravia nášho zvieraťa môžeme k celkovému zdravotnému stavu prispieť inak. Nemusíme chodiť na výstavy psov a mačiek, aby sme si všimli, aké vymoženosti pre svojho chlpáča môžete dnes kúpiť. Stačí vyjsť von na ulicu. Obleky, čiapočky, ponožky, ale aj zubné pasty a kefky, obojok s diamantmi, špeciálne hrebene, spreje na chlpy. Diskusia na túto tému by bola asi dlhá a plodná.

My sa chceme len pozrieť na zúbok tomu, čo našim štvornohým priateľom podávame.

 

Úvod

Najväčšia epidémia súčasnosti nie je nič iné ako epidemické šírenie chronických ochorení. Áno, bavíme sa o zvieratách. Že je Vám tento pojem známy? Určite – veď sú toho plné média, najmä časopisy, ktoré radia ako schudnúť a účinne týmto chronickým ochoreniam predchádzať. Avšak obezita trápi aj našich štvornožcov, ktorí sú tak tlstí, že lieky na chudnutie sú predpisované už aj im. 

Rovnako, ako u ľudí aj tu je dôležitá kvalita potravín, v prípade zvierat teda kvalita krmiva. Aké sú skutočné prímesí do krmív  si len ťažko vieme predstaviť. V súčasnej dobe vládne podozrenie, že choroby, ktorými naši štvornožci trpia sú práve priamym, či nepriamym dôsledkom stravovania. Je nutné podotknúť, že to sme my, majitelia, kto im kupuje krmivo. A že tieto zvieratá už dávno nie sú odkázané na lov v prírode. Sme snáď ich mozgom? Ak by si mohli sami vybrať, zvolili by si rovnaký spôsob stravovania alebo celkom iný?

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa „roztrhlo vrece“ s granulovanou potravou. Do tej doby u nás neznámou. Tento moderný spôsob kŕmenia je možno najrýchlejší, ale natíska sa otázka či je aj vhodný a dostačujúci! Skúsime sa pozrieť na niektoré informácie, ktoré sú voľne dostupné. Áno, granulovaná strava je relatívne lacná, ale už sa nejedná o výživu, ale skôr o priemysel s jeho chytrou marketingovou logikou. Niekto možno namietne, že granule naozaj nie sú tak lacné. K dispozícií sú aj  „výhodné balenia“ v obaloch od značiek nadnárodných supermarketov alebo premium super bio gold holistických granúl za premrštenú cenu. Ďalším faktom granulovanej stravy, okrem ďalších, o ktorých sa budeme snažiť Vás informovať, je, že má tendenciu vlhnúť, teda plesnivieť. Čo dokážu mykotoxíny a plesne obyčajne je možné nájsť tu - kde sme o tomto probléme už hovorili. Suché – granulované krmivo taktiež obsahuje až 4x viac sacharidov než vlhké krmivo. Čo dokážu sacharidy je zrejmé – zvyšujú nebezpečenstvo nadváhy. V strede pozornosti stoja ďalej ťažké kovy, rádioaktivita, potravinová chémia, poľnohospodárske postreky a antibiotiká.